Money Word Problems

  1. Math >
  2. Measurement >
  3. Money >
  4. Word Problems

Enhance students’ financial literacy with our worksheets on money word problems. Begin with counting U.S. coins and bills in real-life situations and move on to adding and subtracting money amounts in whole dollars and decimals and conclude the practice with story problems on making change and finding the total cost. Explore our free worksheets and validate answers with answer keys.

Exclusive Money Word Problems Worksheets for Premium Members

Comparing Money in Real-World Situations

Acquaint children in grade 3 and grade 4 with real-life transactions and task them with determining whether one amount costs more or less than the other, helping them understand money comparisons.

Comparing Money in Real-World Situations

Adding Whole Dollar Amounts

Carefully read the word problem, identify the prices of the products, and determine the total amount in whole dollars of the given two items with these PDFs featuring captivating images.

Adding Whole Dollar Amounts

Adding Money | Decimals

Practice working with decimal numbers in dollars and cents using this bundle of money word problems worksheets. Add the values to determine the total amount.

Adding Money - Decimals

Subtracting Whole Dollar Amounts

Gain a better grasp on subtracting money in whole dollars with each worksheet enclosed here. Find the difference between the prices of the given two items.

Subtracting Whole Dollar Amounts

Subtracting Money | Decimals

Practice subtracting decimal money amounts with these printables designed for kids in 5th grade and 6th grade. Express the difference in dollars and cents.

Subtracting Money - Decimals

Making Change

Help young shoppers learn how to calculate the change they receive by subtracting the total price of the purchased items from the amount paid with these practice worksheets.

Making Change

Calculating the Total Price

Teach kids how to calculate the total price of items by multiplying the price of each item by the quantity purchased. Then, sum up all the individual totals to find the final amount.

Calculating the Total Price