1. Home>
  2. Online Practice>
  3. Math>
  4. Grade 3>
  5. Multiplying Money | Word Problems

Multiplying Money | Word Problems

/online-practice/math/grade-3/scripts/money-multiplication-word-problems

1.

Mom bought 5 pairs of sleep pants for Liam. If each pair was priced at $9, how much did Mom pay for the sleep pants?

$


2.

Tess purchased 4 storage bins. If each bin was priced at $8, how much did she pay for the bins?

$


3.

Wesley, a birthday party organizer, ordered 7 balloon pumps. The pumps were priced at $4 each. How much did Wesley pay in all?

$


4.

Ursula bought 6 fishing rods. If each rod costs $9, how much did she pay?

$


5.

Mr. Murphy, a corporate caterer, buys 8 packs of frozen mozzarella cheese sticks. What will his bill amount to if each pack costs $7?

$


6.

If the price of a pack of assorted highlighters is $8, how much do 5 such packs cost?

$


7.

Olivia ordered 4 jump ropes, each priced at $5. How much did Olivia spend on jump ropes?

$


8.

Teresa ordered floats for her triplets. If each float costs $7, how much did Teresa pay in total?

$


9.

Ian ordered 6 planters online. If the price of each planter was $8, what will Ian’s bill amount to?

$


10.

Aunt Polly bought 2 slime kits for her nephews. How much did she pay if each kit costs $7?

$


Assignment Created Successfully.

×

You must be a member to unlock this online worksheet.

Please Log In if you are already a member.

Pay only $29.95 per year and access 20,000+ Printable and Digitally Fillable Worksheets.

  • Online Math Worksheets (K-8)
  • Online ELA Worksheets (K-8)
  • Randomized Questions
  • Exclusive Child Login
  • Auto-Grading
  • Progress Tracking